Breshka Jonathan, kafsha më e vjetër në botë mbush plot 190 vjeç

Breshka Jonathan, kafsha më e vjetër në botë mbush plot 190 vjeç

Ishulli i Shën Helenës në Atlantikun e Jugut po feston ditëlindjen e kafshës më të vjetër të gjallë në botë, një breshkë gjigante të Seychelles të quajtur Jonathan, i cili mbush 190 vjeç.

Shtëpia e guvernatorit të ishullit, ku Jonathan ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij, po shënon rastin duke u hapur për tre ditë për vizitorët që dëshirojnë të festojnë “ditëlindjen historike”.

Zyrtarët në ishull, një territor britanik jashtë shtetit, kanë bërë gjithashtu një seri pullash përkujtimore.

Ndërsa nuk ka të dhëna të vërteta për lindjen e tij, Jonathan mendohet të ketë lindur rreth vitit 1832.

Ai u soll në Shën Helena nga Seychelles në 1882 si dhuratë për Sir William Grey-Wilson – i cili më vonë u bë guvernator.

Por Jonathan në fakt mund të jetë deri në 200 vjeç, sipas Matt Joshua, kreu i turizmit në Shën Helena.

Sipas rekordeve botërore të Guinness, Jonathan është gjithashtu cheloniani më i vjetër ndonjëherë, një kategori që përfshin të gjitha breshkat, terrenet dhe breshkat e tjera.

Keloniani i mëparshëm më i vjetër ishte Tu’i Malila, një breshkë që jetoi të paktën 188 vjeç. E paraqitur në familjen mbretërore të Tongës nga eksploruesi britanik Kapiten James Cook rreth vitit 1777, Tu’i Malila vdiq në vitin 1965.

Në Shën Helenën, Jonathani është si një njeri i famshëm. Kafsha e moshuar jeton së bashku me tre breshka të tjera gjigante, David, Emma dhe Fred.

Megjithëse pleqëria e ka lënë Jonathanin të verbër dhe pa shqisën e nuhatjes, dëgjimi i tij është i shkëlqyer. Sipas Guiness World Records, ai i përgjigjet mirë zërit të veterinerit të tij.

Pavarësisht se disa nga shqisat e tij tani nuk funksionojnë, veterineri i Jonathanit, Joe Hollins, i tha Guinness World Records se kafsha ka ende shumë energji, megjithëse kjo ndryshon me motin.

“Në ditët e buta, ai do të bëjë banja dielli – qafa e tij e gjatë dhe këmbët e tij të shtrira plotësisht jashtë guaskës së tij për të thithur nxehtësinë dhe për ta transferuar atë në thelbin e tij,” tha Hollins.

Në mot më të ftohtë, ai preferon të “gërmohet në mykun e gjetheve ose në copat e barit dhe të qëndrojë atje gjithë ditën”.