HACHIKO – Historia reale e një qeni besnik

HACHIKO – Historia reale e një qeni besnik

Hachiko është historia reale e një qenushi që jetonte në Tokio në fillim të viteve 1900. Pasi pronari i tij vdiq, ai vazhdoi të priste pronarin e tij në një stacion treni çdo ditë. Hachiko u bë i famshëm për besnikërinë dhe përkushtimin e tij. Ky libër tregon historinë e Hachikos përmes syve të Kentaros, një djali i ri, jeta e të cilit ndryshon përgjithmonë nga miqësia e tij me këtë qen shumë të veçantë.

Hachiko është nderuar në kulturën japoneze si një simbol i besnikërisë dhe shoqërisë dhe statujat e Hachiko mund të gjenden në të gjithë botën.

Përveç se libër, edhe Hollywood i ka kushtuar një film Hachiko-s ku protagonist është aktori i famshëm Richard Gere.

Ekziston një shprehje e vjetër që thotë: “Qeni është miku më i mirë i një njeriu”. Në botën e sotme ku miqësitë e vërteta janë të rralla, filmi Hachiko-s të bën të mendosh për cilësitë e bukura si besnikëria, dashuria që zbukurojnë një marrëdhënie të vërtetë.

Filmi “Hachi: A Dog’s Tale”

Një qenush Akita i lindur në një manastir japonez po dërgohet në Shtetet e Bashkuara. Gjatë rrugës etiketa e adresës së tij humbet dhe arka e tij prej druri bie nga një karrocë dhe hapet. Këlyshi kureshtar del jashtë dhe fillon të endet nëpër një stacion treni në Rhode Island. Ai shkon menjëherë te Parker Wilson (Richard Gere), i cili sapo ka zbritur nga treni duke u kthyer në shtëpi nga puna e tij si pedagog në një universitet

Profesori supozon se dikush do ta kërkojë këtë qenush, por menaxheri i stacionit (Jason Alexander) nuk do të marrë përgjegjësinë për të dhe nuk ka ku ta mbajë. Kështu Parker, i cili i do qentë, e çon në shtëpi; ai e quan atë Hachi, një fjalë në etiketën e tij, e cila më vonë mëson se do të thotë numri “8”. Parker i thotë gruas së tij Cate (Joan Allen), e cila nuk është entuziaste për të pasur një kafshë të re, se ai nuk do ta mbajë atë. Por në mëngjes, ai mëson se askush nuk e ka kërkuar qenushin në stacion dhe strehimoret e kafshëve tashmë janë të mbipopulluara. Pasi vendos disa postera, ai e merr përsëri Haçin në shtëpi.

Është e qartë për të gjithë se Parker nuk dëshiron të heqë dorë nga qeni. Së shpejti, burri dhe këlyshi janë lidhen shumë me njëri-tjetrin, të ulur në divan duke ngrënë kokoshka ndërsa shikonin një lojë bejsbolli në televizor, duke ecur në oborrin e shtëpisë dhe duke bërë banjë së bashku. Duke parë burrin e saj duke u përpjekur ta mësojë qenushin të marrë një top Kejti më në fund kupton se ky i porsaardhur me katër këmbë duhet të qëndrojë.

Disa nga meloditë instrumentale më të bukura të filmit

Ndërsa rritet, Hachi lidhet më shumë me mikun e tij. Qeni është aq i përkushtuar ndaj profesorit, saqë ai e shoqëron çdo ditë në stacionin e trenit për të shkuar në punë. Natën, Hachi pret jashtë dyerve të stacionit që ai të kthehet për një ribashkim të gëzuar dhe shëtitje në shtëpi. Të tjerët e vënë re dhe e vlerësojnë këtë ritual dashurie, duke përfshirë shitësin e hot-dogut dhe kafes (Erick Avan) që punon aty pranë.

Një ditë Hachi zë vendin e tij të zakonshëm në stacion, por Parker nuk vjen kurrë. Ndërsa jepte një klasë muzike në universitet, ai pësoi një goditje në tru dhe vdiq. Megjithëse vajza e tij (Sarah Roemer) dhe familja e saj përpiqen të kujdesen për qenin, ai vazhdon të arratiset për t’u kthyer në stacion për të pritur mikun e tij. Stinët kalojnë dhe ende Hachi, tashmë një qen shumë i vjetër, pret.

Historia reale

Hachi i vërtetë lindi në Odate, Japoni, në vitin 1923 dhe jetoi me një profesor në Universitetin e Tokios. Çdo ditë qeni shoqëronte doktor Uenon në stacionin e trenit ku ai nisej për në punë; qeni kthehej në fund të ditës për ta takuar. Por një ditë Dr. Ueno pësoi një goditje në tru gjatë mësimit dhe vdiq. Për nëntë vitet e ardhshme, Hachi u kthye në stacionin e trenit Shibuya ku pa mikun e tij për herë të fundit

Një statujë bronzi tani është ulur në vendin ku ka pritur qeni. Historia e tij u është treguar dhe ritreguar fëmijëve japonezë si një shembull i besnikërisë familjare dhe rëndësisë së të qenit i vërtetë ndaj kujtimit të një njeriu të dashur.

Qeni i dashurisë

Historia e Haçit është një dëshmi e bukur e besnikërisë, durimit dhe miqësisë. Por mund të shihet edhe nga një këndvështrim shpirtëror si një shëmbëlltyrë për praktikën shpirtërore të dashurisë si një mënyrë për të qëndruar të lidhur me Hyjnoren.

Ne identifikohemi me Haçin dhe ndjejmë dhembshuri për të, veçanërisht në vitet e tij të mëvonshme, sepse edhe ne e dimë se çfarë do të thotë të ndahesh nga i dashuri ynë. Ai kujton se si ishte të ishe në komunikim të vazhdueshëm me të dashurin e tij. Si mund ta ketë përsëri? Si mund ta kemi përsëri? Duke treguar çdo ditë dashuri dhe përkushtim.