Ndërron jetë Bobi 31-vjeçar, qenushi më i vjetër në botë

Ndërron jetë Bobi 31-vjeçar, qenushi më i vjetër në botë

Qeni më i vjetër në botë ka ngordhur vetëm pesë muaj pasi festoi ditëlindjen e tij të 31-të në fermën familjare portugeze, ku kaloi gjithë jetën.

Pronari i një studioje fotografike me bazë në Lisbonë zbuloi lajmin e hidhur gjatë natës. Një foto e Bobit është postuar në rrjetet sociale krahas mesazhit:

“U prehsh në paqe mik. Faleminderit që patëm privilegjin të të takojmë, qenin më të vjetër në botë. Sa jetë të mrekullueshme ke patur”

Bobit iu dha një titull i Rekordit Botëror Guinness për qenin më të vjetër në botë në shkurt, duke zëvendësuar një chihuahua që jetonte në Ohio në SHBA.

Bobi, një race e pastër Rafeiro do Alentejo – një racë portugeze e qenve mbrojtës të bagëtive – u regjistrua gjithashtu si qeni më i vjetër në botë ndonjëherë.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga një qen australian i bagëtive i cili vdiq në vitin 1939 në moshën 29 vjeç e pesë muaj.

Qentë zakonisht jetojnë vetëm për 10 deri në 15 vjet. Mosha e Bobit u kuptua se ishte verifikuar nga veterineri i tij dhe një bazë të dhënash për kafshët shtëpiake e autorizuar nga qeveria portugeze.

Në vitin 1992, Bobi u regjistrua në Shërbimin Mjekësor Veterinar të Bashkisë Leiria. Organizata konfirmoi datën e lindjes së Bobit.

Mosha e tij është verifikuar nga SIAC, një bazë të dhënash për kafshët shtëpiake e autorizuar nga qeveria portugeze dhe e menaxhuar nga Unioni Kombëtar i Veterinerëve.

Pronari i Bobit, Leonel Costa, organizoi një festë ditëlindjeje për qenin e fermës më 11 maj në fshatin Conqueiros në distriktin Leiria të Portugalisë, por ende nuk ka komentuar vdekjen e qenit të tij.

Leonel Costa, tani 38 vjeç, ishte vetëm tetë vjeç kur kafsha e tij e dashur lindi në një shtëpi ku familja e tij ruante dru.

“Ne jemi shumë të lumtur dhe mirënjohës ndaj jetës që na lejoi, pas 30 vitesh, ta kemi Bobin në jetën tonë të përditshme,” tha Costa.