8 mënyra si t’i bëni të ndjehen të lumtur miqtë tuaj me katër këmbë

8 mënyra si t’i bëni të ndjehen të lumtur miqtë tuaj me katër këmbë

Qoftë një mirëseardhje e ngrohtë në fund të një dite të gjatë, një përqafim në divan ose një shoqërues për atë shëtitjen e lavdishme në fshat, qentë e bëjnë botën një vend më të mirë vetëm duke ekzistuar.

Nuk është për t’u habitur që për 71% të pronarëve të qenve, qeni i tyre është heroi i tyre i përditshëm dhe 74% e pronarëve të qenve i përshkruajnë shokët e tyre me katër këmbë si ‘pjesë të familjes’.

Qentë sjellin aq shumë gëzim dhe rehati në jetën tonë, saqë është e vështirë të imagjinohet se ku do të ishim pa ta. Pra, u takon pronarëve të sigurohen që të kujdesen për qentë e tyre në të njëjtën mënyrë që kujdesen ato për ne. Dhe kjo do të thotë të siguroheni që ata janë të lumtur dhe të shëndetshëm, me shumë dashuri, vëmendje, stërvitje të rregullt dhe një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Në rolin e tij si Veterinari Kryesor në PDSA, Dr Paul Manktelow ka punuar në vijën e parë të disa prej spitaleve veterinare më të ngarkuara në Mbretërinë e Bashkuar. Sidoqoftë, shtëpia e tij është në Londër, në të cilën ai e ndan me qenin e tij Rodney! Kirurgu veterinar me përvojë 20 vjeçare, ndan këshillat e tij si ekspert se si të kujdeseni për të dashurit tuaj me gëzof.

1. Dietë me cilësi të lartë

Dieta e qenit tuaj mund të ketë një ndikim të madh në mënyrën se si ndihen, si duken dhe madje edhe në mënyrën se si sillen. Një dietë me cilësi të lartë mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës së qenit tuaj, të mbajë një sistem të fortë imunitar dhe mund të ndihmojë në mbajtjen e nyjeve dhe muskujve të shëndetshëm.

2. Mbajeni qenin tuaj të buzëqeshur!

Shëndeti i dhëmbëve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për qentë dhe mund të rezultojë në sëmundje serioze nëse nuk respektohen këshillat bazë të higjienës dentare. Pllaka dhe guri mund të krijohen dhe të shkaktojnë largim të mishrave të dhëmbëve, lirim të dhëmbëve dhe madje edhe erë të keqe të gojës. Mënyra më e lehtë për t’u kujdesur për gojën e kafshës suaj është të lani dhëmbët e tyre në shtëpi me një pastë dhëmbësh të përshtatshme për kafshët shtëpiake.

3. Ushtrime të rregullta

Çdo racë është e ndryshme dhe sasia e ushtrimeve që ata kërkojnë mund të ndryshojë, por ushtrimet e rregullta mund ta ndihmojnë qenin tuaj në një sërë mënyrash të ndryshme. Shpërthimet e stimulimit fizik gjatë shëtitjeve janë një mënyrë e shkëlqyer për të çliruar energjinë e tepërt që do të thotë se qeni juaj mund të jetë shumë më i qetë dhe i përgjumur në shtëpi.

4. Ushtrim gjatë një viti

Ecja me qentë tuaj nuk është e mirë vetëm për qentë! Është një formë e shkëlqyer ushtrimi dhe i mban njerëzit të shëndoshë dhe të shëndetshëm. Mund të ndihmojë gjithashtu në forcimin e lidhjes mes ju të dyve. Gjatë muajve të dimrit, kur ka më pak dritë të ditës, sigurohuni që qeni juaj të ketë një qafore që reflekton dritë dhe çdo veshje duhet të jetë gjithashtu e dukshme në errësirë, veçanërisht racat më të vogla. Një shtresë e papërshkueshme nga uji do të sigurojë gjithashtu që leshi i tyre të mos thithë të ftohtin dhe shiun.

5. Kontrolle të rregullta veterinare

Një kontroll rutinë shëndetësor nga një kirurg veterinar rekomandohet në baza të rregullta. Këto vizita te veterineri mund të përmirësojnë ndjeshëm diagnostikimin dhe trajtimin e hershëm të çështjeve që mund të ndikojnë në shëndetin e qenit tuaj. Është gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme për të biseduar me veterinerin tuaj për vaksinat dhe mbrojtjen e parazitëve që mund të ketë nevojë qeni juaj.

6. Shtrat i rehatshëm

Gjumi është miku më i mirë i qenit, kështu që edhe nëse qenit tuaj i pëlqen të rrokulliset në baltë, duhet të ketë një shtrat të pastër për të fjetur pas! Shkundni rregullisht shtratin jashtë për të hequr qimet dhe papastërtitë e lëshuara dhe përmbytni çdo papastërti të mbetur. Ne rekomandojmë që të pastroni peshqirët dhe batanijet çdo javë, largohen erërat dhe pleshtat.

7. Përkujdesja e qimeve

Racat me flokë të gjatë do të kenë nevojë për më shumë kujdes se sa një racë me flokë të shkurtër, por të gjithë qentë duhet të mësohen të rregullohen dhe trajtohen rregullisht. Krehja e leshit të qenit tuaj ndihmon në parandalimin e shtrembërimit dhe largon papastërtitë që krijohen gjatë lojës. Është gjithashtu një mundësi e mirë për të kontrolluar lëkurën për gunga, gunga dhe parazitë.

8. Kuti lodrash

Qenit i pëlqen të përtypë, por kjo mund të kthehet në një fatkeqësi nëse janë palët tuaja të preferuara të këpucëve! Kjo lloj sjelljeje mund të nënkuptojë se qeni juaj është i mërzitur, kështu që provoni të përdorni lodra që do t’i mbajnë ata të zënë për më gjatë. Këto mund të jenë lodra të qëndrueshme të qëndrueshme të bëra prej gome, të cilat mund të mbushen me ëmbëlsirat e tyre të preferuara, ku qeni juaj duhet të përpiqet të marrë ushqimin brenda. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të reduktuar sjelljet e lidhura me ankthin kur duhet ta lini qenin tuaj vetëm për një pjesë të ditës, duke e shpërqendruar atë me një detyrë stimuluese mendore.

Një nga gjërat më të bukura e të pasur një qen është t’i shohësh ata të ndjekin topin në park të lumtur ose të tundin bishtin me eksitim, ndërsa shohin zinxhirin duke u nxjerrë jashtë.

Rreth 77% e pronarëve të qenve me të cilët folëm ranë dakord se u pëlqen të nxjerrin qentë për shëtitje, mëngjesi është ora më e popullarizuar e ditës për të dalë dhe për të eksploruar me qenin tuaj*.

Por këto aktivitete duhet që qeni juaj të ketë kocka, dhëmbë dhe nyje të shëndetshme për t’i mbajtur ata të lëvizin sa më mirë.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për qentë më të mëdhenj ose më të vjetër, sepse ata mund të përjetojnë tendosje më të madhe në nyjet e tyre – ashtu si njerëzit!
Qoftë në divan apo në park, për shumë pronarë, nuk ka rëndësi ku e kalojnë kohën me qenin e tyre.

Në fakt, 77% e pronarëve kanë pasur raste kur preferojnë të qëndrojnë në shtëpi me qentë e tyre në vend që të shoqërohen me miqtë dhe shumica e dinë ndjenjën e preferencës së shoqërisë së qenit të tyre ndaj të njohurve të tyre njerëzore.

Ata nuk kanë nevojë të bëjnë ndonjë gjë të veçantë apo të mahnitshme, thjesht të qenit aty mjafton. Por për ta bërë këtë, qeni juaj duhet të ndihet më mirë nga brenda jashtë.