Peshku i rrallë 7-këmbësh i dalë në bregun e Oregonit tërheq vëmendjen mbarëbotërore

Peshku i rrallë 7-këmbësh i dalë në bregun e Oregonit tërheq vëmendjen mbarëbotërore

Një peshk i rrallë që mendohet se jeton vetëm në ujërat e butë në hemisferën jugore ka dalë në bregun verior të Oregon, duke tërhequr turmat e shikuesve kureshtarë të intriguar nga pamja e pazakontë.

Peshku (2.2 metra) u shfaq për herë të parë në plazhin në Gearhart të hënën, tha Seaside Aquarium në një njoftim për media. Ai ishte ende në plazh të premten dhe mund të qëndrojë atje për javë të tëra, pasi është e vështirë për pastruesit të shpojnë lëkurën e tij të fortë, u tha në një deklaratë.

Fotot e siguruara nga akuariumi treguan një peshk të sheshtë, të rrumbullakët, gri të shtrirë në rërë. Fotot e një personi të gjunjëzuar pranë tij dhe një tjetër të një kamioni të parkuar pranë tij, dhanë një panoramë të madhësisë së tij. Interesimi që ka krijuar në mediat sociale ka shtyrë një studiues në Zelandën e Re, i cili ka studiuar peshkun e diellit, të kontaktojë me akuariumin.

Pasi pa fotografitë e peshkut, Marianne Nyegaard ishte në gjendje të konfirmonte se ishte me të vërtetë një peshk dielli mashtrues – më i rrallë se peshku diellor i zakonshëm i oqeanit – dhe tha se besonte se mund të ishte peshku më i madh i tillë i parë ndonjëherë.

Në hulumtimin e publikuar në vitin 2017, Nyegaard zbuloi se ishte një specie e ndryshme nga peshku diellor i oqeanit, Mola “Tecta” në latinisht që do të thotë i fshehur ose i maskuar, duke iu referuar një specie të re që ishte “fshehur në pamje të qartë”, tha akuariumi.

Një peshk dielli kapuç u hodh në bregun e Kalifornisë në vitin 2019. Ai ka dalë sërish në breg kohët e fundit në Kaliforni dhe Alaskë gjithashtu, duke sfiduar teorinë se jeton vetëm në hemisferën jugore, tha akuariumi. Është gjithashtu e mundshme që peshku të ketë dalë në breg në pjesë të tjera të Paqësorit Veriperëndimor, por u ngatërrua për peshkun diellor më të zakonshëm të oqeanit në atë kohë, shtoi akuariumi.